Mihail Ghelmegeanu

Anii de viata: 25 iunie 1896 – 20 octombrie 1982

A urmat Facultatea de Drept și cea de Litere în București și și-a obținut doctoratul în drept la Paris. În 1926 s-a înscris în PNȚ, între 1938-1940 a fost membru al Frontului Renașterii Naționale, partid înființat de Carol al II-lea, între 1940-1945 a revenit la PNȚ, iar între 1945-1953 a făcut parte din Frontul Plugarilor. A fost subsecretar de stat la Ministerul Agriculturii și Domeniilor (aug. – oct. 1932, oct. 1932 – ian. 1933), ministru al lucrărilor publice și comunicațiilor în mai multe guverne (1938-1939) și ministru de interne (nov. 1939 – mai 1940, mai – iulie 1940). La sfârșitul celui de-al doilea război mondial a fost președinte al Comisiei Române pentru aplicarea Convenției de Armistițiu între 1945-1946. A fost profesor la Facultatea de Drept din București și cercetător la Institutul de Cercetări Juridice al Academiei Române.

Datare imagine: secolul XX

Fotograf / Artist: A. Klingsberg, fotograf al Curții Regale

Atelier / Editura: Julietta

Sursa foto: Fototeca MNIR

Detinator: MNIR