Sublocotenentul Titus Gârbea

Anii de viata: 22 septembrie 1893 - 24 decembrie 1998

Militar (absolvent, în 1915, al Școlii Militare de Ofițeri de Geniu și Artilerie, și, în 1923, al Școlii Superioare de Război) și diplomat român. A participat la ambele Războaie Mondiale, iar în perioada interbelică și în timpul celui de-al Doilea Război Mondial a fost atașat militar în Germania (1937-1940) și în nordul Europei, cu reședința la Stockholm (1940-1942), precum și șef, între martie-august 1944, al Departamentului Român de legătură cu Înaltul Comandament al Armatei de Uscat Germane. De asemenea, a fost profesor la Școala specială de Artilerie din Timișoara (corespondență militară, tactică militară, geografie militară) și la Școala Superioară de Război (geografie militară). În 1943 a fost avansat general de brigadă, trei ani mai târziu fiind trecut în rezervă și apoi, în 1947, în retragere.

După 1989 a fost înaintat general-locotenent (r) (septembrie 1993, la împlinirea vârstei de 100 de ani), general corp de armată (r) (septembrie 1996), general de armată cu patru stele (r) (septembrie 1998).

 

 

Fotografia, în care Titus Gârbea apare la  vârsta de 22 de ani, a fost pusă la dispoziția MNIR, pentru site-ul Galeria Portretelor, de domnul Horia Gârbea  (fiu al unuia din cei doi băieți ai generalului Titus Gârbea).

 

Datare imagine: 1915

Fotograf / Artist:

Atelier / Editura:

Sursa foto: arhivă personală Horia Gârbea

Detinator: MNIR